kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Sport

Niebezpieczne sporty – adrenalina dla odważnych

Niebezpieczne sporty – adrenalina dla odważnych

Niebezpieczne sporty albo częściej nazywane sportami ekstremalnymi. Od wielu lat te sporty rozpalają wyobraźnie i przyciągają fanatyków adrenaliny. Wiążą się one z dużym ryzykiem i pozwalają na sprawdzenie się. Ponadto stanowią nie lada wyzwanie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje niebezpiecznych sportów
  • czym charakteryzują się lądowe sporty ekstremalne
  • czym charakteryzują się niebezpieczne sporty powietrzne
  • czym charakteryzują się ekstremalne sporty wodne
  • czy sporty ekstremalne są dla każdego

Niebezpieczne sporty – rodzaje

Lista sportów skategoryzowanych jako ekstremalne czy niebezpieczne stale rośnie. Pojawia się coraz to większa liczba ich entuzjastów, czego dowodem są zawody, które przyciągają dużą widownię.

Do sportów niebezpiecznych zaliczamy te, których uprawianie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji czy wypadków. Nie ma też konkretnej definicji sportów ekstremalnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują troszkę inaczej osoby chcące się ubezpieczyć, gdy uprawiają ryzykowne sporty. Kierując się tym musimy pamiętać, żeby sprawdzić co ubezpieczyciel obejmuje w kategorii niebezpieczne sporty. Głównie dlatego, że niektóre polisy nie uwzględniają wypadków w wyniku uprawiania tych sportów.

Nie ma też czegoś takiego jak oficjalna lista sportów ekstremalnych. Ogólnie zalicza się do tej kategorii różne dyscypliny. Najczęściej to te, które są uprawiane w ciężkich warunkach przyrodniczych oraz wymagają dodatkowo wyjątkowej sprawności fizycznej.

Lądowe sporty ekstremalne

W tej kategorii mamy głównie sporty motorowe i motocrossowe. Także te uprawiane w górach – wspinaczka, kolarstwo górskie. Inna grupa to liczne niebezpieczne sporty zimowe typu snowboarding czy niektóre formy narciarstwa. 

Ogólnie rzecz biorąc od tej grupy zaliczamy wszystkie sporty, które nie wymagają odrywania się od ziemi. Ewentualnie zakładają oderwanie się od niej na chwilę i niewielką wysokość. Do tej grupy zalicza się między innymi też speleologie, czyli eksplorowanie jaskiń.

niebezpieczne sporty

Niebezpieczne sporty powietrzne

Do tej grupy zaliczamy wspinaczkę wysokogórską, skałkową, skok na bungee czy ze spadochronem, paralotnictwo i inne. Te sporty wymagają odrywanie się od powierzchni ziemi na znacznie wysokości. Często do uprawiania tego typu sportu wymagana jest posiadanie uprawnień lub przejście długiego i wymagającego kursu.

Ekstremalne sporty wodne

Dużą grupą sportów ekstremalnych stanowią też sporty wodne. Uprawianie na wodzie lub w niej. Zalicza się do nich między innymi windsurfing, nurkowanie czy kajakarstwo górskie. Są to także liczne odmiany dyscyplin zakładających wykonywanie akrobacji i figur ponad powierzchnią wody lub na falach.

Czy sporty ekstremalne są dla każdego?

Nie każdy niestety może pozwolić sobie na uprawianie tego typu sportów. Potrzebujemy do tego nie lada odwagi, żeby się zdecydować na np. skok na bungee. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że widzą wysokość lub to z czym będziemy mieć do czynienia często wzbudza w nas strach. I z tego powodu rezygnujemy.

Jeżeli jednak zdecydujemy się podjąć to wyzwanie, warto zakupić ubezpieczenie. Zachęcić znajomych, bo grupie raźniej i zorientować się czy wymaga się od nas kursów lub szkoleń. 

Udostępnij