kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Sport

Style pływackie – na jaki się zdecydować?

Style pływackie – na jaki się zdecydować?

Pływanie to jedna z najzdrowszych aktywności fizycznych dla człowieka. Umiejętność prawidłowego pływania nie jest łatwa do opanowania, dlatego lepiej skorzystać z pomocy instruktora. Samodzielna nauka może spowodować złe nawyki, które nie pomogą zdrowiu, a mogą mu nawet zaszkodzić. Przedstawiamy najpopularniejsze style pływackie, które pozytywnie wpływają na zdrowie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pływać żabką
  • jak pływać stylem grzebietowym
  • jak pływać kraulem
  • jak pływać motylkiem
  • dlaczgo warto pływac i jaki styl wybrac na początek

Żabka

To klasyczny styl, ale wcale nie taki łatwy do nauki. Wymaga bardzo dobrej synchronizacji rąk i nóg. W tym stylu pływa się na brzuchu, kolejno zanurzając i wynurzając głowę. Wraz z wynurzeniem należy odepchnąć ramiona (dłońmi zataczamy łuk) oraz nogi na boki. Nogi w czasie „napędu” powinny być ułożone w kącie prostym do łydek, a w czasie przygotowania odepchnięcia układamy je do wewnątrz. Styl żabki jest wymagający, ale pięknie buduje mięśnie nóg oraz górnych partii ciała.

Style pływackie: grzbietowy

To najłatwiejszy do nauki styl pływacki. Należy ułożyć się na plecach, a twarz nie ulega zanurzeniu. W stylu tym nogi są zaangażowane, gdyż utrzymują równowagę. Ręce na zmianę wykonują następujący ruch: dłoń ułożona płasko, jako pierwszy zanurza się mały palec, a wynurza kciuk. Zaleca się ten styl przy problemach z kręgosłupem, gdyż stabilizuje mięśnie odcinka lędźwiowego.

Style pływackie: kraul

To bardzo wymagający aktywności fizycznej, a zarazem najszybszy z wszystkim stylów. Nogi są wyprostowane i rozluźnione, ale stale pracują. Ręce unosimy do góry nad wodą i zgarniamy pod siebie wodę. Nogi pracują od ud, natomiast stopy skierowane są do wewnątrz. Kraul angażuje mięśnie rąk, barków oraz nóg. Styl ten zaleca się osobom, które chcą schudnąć.

style pływackie

Motylkowy – delfin

Jest to najtrudniejszy styl do opanowania. Dlatego zalecany jet profesjonalistom. Osoba, która chce rozpocząć pływanie motylkiem – żabką musi mieć bardzo silne ręce oraz nogi. Pod wodą wykonuje się specyficzne kopnięcie, natomiast ręce wykonują równoległy ruch w czasie wynurzania głowy, następnie po wynurzeniu rąk kieruje się je do tyłu i rozpoczyna od nowa cykl. Styl motylkowy – delfin jest trudny i angażuje wiele partii mięśni.

Dlaczego warto pływać i jaki styl wybrać na początek?

Style pływackie są różne i dostosowane dla osób zgodnie z ich umiejętnościami. Jeśli ktoś dopiero zaczyna naukę pływania zaleca się styl grzbietowy i kraul. Dzięki nim można właściwie rozwinąć mięśnie rąk, nóg, ramion. Pozwolą na nabycie dobrych nawyków w pływaniu. Pływanie to bardzo relaksacyjna forma spędzania wolnego czasu. Pozwala na pozbycie się stresu związanego z pracą i różnymi problemami. To także sposób na schudnięcie, zachowanie właściwej masy ciała i rzeźbienie mięśni. Woda stawia opór, dlatego łatwiej jest pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Pływanie zaleca się osobom, które mają siedzący tryb życia. Pomaga przy schorzeniach związanych z kręgosłupem. Style pływackie – jest ich wiele i różnią się stopniem opanowania aktywności fizycznej. Naukę pływania można zacząć w każdym wieku, ale zaleca się jak najwcześniej.

Udostępnij