kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Dieta

Jak stracić apetyt do jedzenia?

Jak stracić apetyt do jedzenia?

Każda osoba, która choć raz odchudzała się, doskonale wie, jak wiele jest dostępnych diet. Opierają się one na różnicowaniu spożywanych produktów, określaniu pór dnia, kiedy można je jeść czy też nawet ograniczaniu pewnych ważnych dla zdrowia substancji. Jak się jednak okazuje zdecydowanie najlepszym, choć jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na to, aby zrzucić zbędne kilogramy, jest ograniczenie spożywania jedzenia. Jak stracić apetyt do jedzenia, aby jeść go mniej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest apetyt
  • co powoduje wzrost apetytu
  • jak można rozpoznać apetyt
  • jak walczyć z apetytem

Czym jest apetyt?

Zanim przejdzie się do tego, jakimi działaniami można ograniczyć apetyt, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym on tak w ogóle jest. Czy apetyt oznacza to samo, co głód?
Jak można się bez trudu domyślić, głód to zupełnie inny stan niż apetyt. W przypadku tego pierwszego mowa jest o swego rodzaju alarmie ze strony organizmu, z powodu kończących się zapasów energii. Apetyt to natomiast stan, podczas którego człowiek właściwie przez cały czy myśli o jedzeniu, bez względu na to, czy jest najedzony, czy też nie. To w wyniku wzmożonego apetytu można podjadać np. przekąski zaraz po zjedzeniu obiadu i dostarczać do organizmu niepotrzebną energię, która następnie jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Co powoduje wzrost apetytu?

Jeśli chce się ograniczyć apetyt, przede wszystkim dowiedzieć się należy, co może powodować jego wzrost. Jakie sytuacje sprawiają, że apetyt rośnie? Jak się okazuje, obecnie główną przyczyną wzmożonego apetytu jest nieprawidłowy tryb życia, w którym dana osoba odczuwa zbyt duży poziom stresu, ma siedzący tryb życia, a także niezbyt dużo aktywności fizycznej. Co ciekawe, za duży poziom apetytu odpowiadać może także nieodpowiednią ilość snu, a także nieregularne posiłki.

jak stracić apetyt do jedzenia

Jak można rozpoznać apetyt?

Kolejną bardzo ważną informacją jest to, w jaki sposób można rozpoznać sytuację, gdy pojawia się apetyt. Przykładowo, jeśli nabierze się ochoty na zjedzenie czegoś od razu po posiłku, jest to wyraźny sygnał zmożonego apetytu. Co więcej, często jest on wynikiem nudy, czego doskonałym przykładem jest podjadanie w pracy przy komputerze. Oczywiście cechą charakterystyczną apetytu jest to, że nie ustępuje on w sytuacji, gdy jest się najedzonym.

Jak walczyć z apetytem?

Skoro już wiadomo, czym jest apetyt, co go powoduje i jak go rozpoznać, trzeba się teraz dowiedzieć, jak można z nim walczyć. Jak stracić apetyt do jedzenia, aby można było efektywnie chudnąć?
Jak się okazuje, istnieje kilka substancji, które skutecznie mogą ograniczyć łaknienie. Dobrym tego przykładem jest po prostu woda. Jeśli więc poczuje się ogromną chęć, aby sięgnąć po coś do zjedzenia. Warto się w takiej sytuacji napić po prostu wody. Jak się bowiem okazuje, często człowiek ma zwiększone łaknienie z powodu odwodnienia.
Innym bardzo dobrym sposobem jest jedzenie błonnika. Ten w kontakcie z wodą pęcznieje w żołądku, dzięki czemu wydłuża się uczucie sytości, co ogranicza pojawianie się łaknienia. Podobnym przykładem są pektyny, które również wiążą się z treścią żołądkową i zwiększają jej objętość.

Udostępnij