kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

KuchniaZdrowie

Zdrowy jadłospis – jak powinien wyglądać?

Zdrowy jadłospis – jak powinien wyglądać?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak olbrzymie znaczenie dla zdrowia czy też nawet codziennego samopoczucia ma to, co się je. Nic więc dziwnego, że wzrasta także zainteresowanie zdrowym żywieniem i dostarczaniem do ciała jedynie pełnowartościowych produktów. Jak się jednak niestety okazuje, mało kto wie, czym tak właściwie charakteryzuje się zdrowy jadłospis. Co powinno się w nim zawierać, a co należy wykluczyć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czego nie powinno się dostarczać do organizmu
  • jakie produkty wybrać do zdroweo jadłospisu
  • co jeszcze trzeba wiedzieć o zdrowym żywienu

Czego nie powinno się dostarczać do organizmu?

Od czego powinno się zatem rozpocząć zdobywanie informacji o zdrowym żywieniu? Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czego nie powinno się jeść. Jakie produkty powinny zostać wykluczone z codziennej diety?
Wielu osób uważa, że ogromne szkody w ciele wyrządzają słodycze. To prawda, nie powinno się ich jeść zbyt dużo, ponieważ mogą powodować problemy z otyłością, nadwagą czy też oczywiście z zębami. To, co jednak jest naprawdę dużym zagrożeniem dla ciała, to żywność wysokoprzetworzona. Jak wynika z przeprowadzanych badań, może ona powodować nawet znaczny wzrost przedwczesnych zgonów w średnim i podeszłym wieku.
Co więc należy wykluczyć z jadłospisu? Zdecydowanie odradzane jest jedzenie fast foodów, dostępnej w sklepach gotowej mrożonej żywności czy też nawet zupek chińskich. Oczywiście odradzane są także wysokosłodzone napoje gazowane.

zdrowy jadłospis

Zdrowy jadłospis – jakie produkty wybrać?

Jakie produkty powinno się przede wszystkim postawić na stole? Przyjmuje se, że zdrowy jadłospis powinien opierać się przede wszystkim na produktach naturalnego pochodzenia. A przede wszystkim na warzywach i owocach. To właśnie one dostarczają do organizmu najważniejsze substancje mineralne i witaminy.
Oczywiście to nie wszystko, ponieważ z diety nie powinno się wykluczać także produktów zbożowych, mięsa ryb czy też orzechów. Wszystkie one zawierają duże ilości potrzebnych organizmowi składników. Co jednak bardzo ważne, wiele osób stosuje zupełnie odwrócone proporcje spożywania zdrowych produktów. Zalecane jest, aby każdego dnia dostarczać organizmowi warzywa i owoce, natomiast mięsa mogą być spożywane raz lub dwa razy na tydzień. Obecnie wiele osób je zupełnie odwrotnie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zdrowym żywieniu?

Jak się okazuje, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowe żywienie opiera się nie tylko na tym, co się je, lecz również na tym, co się pije. Wiele osób, które bardzo uważnie przyglądają się spożywanym przez się produtkom, zupełnie zapomina o tym, aby dostarczać do ciała odpowiednią ilość wody. Może to mieć bardzo negatywne skutki włącznie z częstymi bólami głowy, rozdrażnieniem, a co ciekawe, nawet z nadwagą. Jeśli w ciele nie będzie odpowiedniej ilości wody, zacznie ona być magazynowana, co może powodować pojawianie się nadmiarowych kilogramów.
Ile zatem wody powinno się wypijać każdego dnia? Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna dostarczać do ciała minimum 2-2,5 litra wody. Sprawi to, że wszystkie komórki w ciele będą odpowiednio nawodnione i dzięki temu będą efektywnie pracowały. Zyska na tym nie tylko codzienny nastrój, lecz nawet praca układu pokarmowego.

Udostępnij