kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Turystyka

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach – co warto wiedzieć?

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach – co warto wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów są bez wątpienia Tatry. Co jednak ciekawe, wiele osób z niewiedzy czy też obawy przed zgubieniem się, nie wybiera się z Zakopanego dalej niż na najpopularniejsze okoliczne szczyty, na które da się wjechać kolejką. Jak się jednak okazuje, w Tatrach obecne są naprawdę rewelacyjne szklaki, które po prostu trzeba przejść. Jakie są zatem najpiękniejsze szlaki w Tatrach?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować się do wycieczki w tarty
  • jakie szlaki można polecić

Wybieramy trasy Tatry — jak przygotować się do wycieczki?

Zanim jednak wybierzemy się na najpiękniejsze szlaki w tatrach, które warto odwiedzić podczas pobyt. W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak się do takich wycieczek przygotować. Wiedzieć bowiem trzeba, że choć nasze góry nie są najwyższe, to jednak w dalszym ciągu ma się do czynienia z dziką przyrodą, więc odpowiednie przygotowanie jest wskazane.
Do kluczowych spraw zalicza się poznanie stopnia trudności poszczególnych tras, a także ich długości. Na te dłuższe, które zajmą wiele godzin, warto przygotować wcześniej wodę i jedzenie.
Kolejną sprawą jest to, aby upewnić się, czy dana trasa jest dostępna przez cały rok. Naturalną praktyką jest zamykanie części tras np. na sezon zimowy z uwagi na zbyt duże niebezpieczeństwo.
Na sam koniec warto jeszcze sprawdzić, jak popularna jest dana trasa. Jeśli jedną z częściej odwiedzanych tras wybierze się w czasie weekendu, na szlaku można spotkać naprawdę wielu ludzi.

najpiękniejsze szlaki w tatrach

Najpiękniejsze szlaki w tatrach – co można polecić?

Skoro już wiadomo, jak się w podstawowy sposób przygotować do podróżowania po tatrzańskich szlakach, warto się teraz dowiedzieć, które z nich powinno się w pierwszej kolejności odwiedzić.
Nie da się ukryć, że jednym z ciekawszych i najłatwiejszych szlaków jest ten prowadzący do Wielkiej Siklawy, czyli największego wodospadu w kraju. Szlak zaczyna się w Palenicy Białczyńskiej i prowadzi drogą do Morskiego Oka. Co jednak ważne tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza należy skręcić w prawo, dzięki czemu szlak przebiega w niezwykle malowniczym lesie. Będąc pod Siklawą, warto podejść nieco wyżej i odwiedzić jeszcze Schronisko Pięciu Stawów.
Kolejnym niezwykle popularnym i przepięknym szlakiem jest ten prowadzący przez Czerwone Wierchy. Będąc na górze, bez trudu można podziwiać panoramę Tatr Zachodnich, a nawet uda się dostrzec Giewont. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wędrówki jest Dolina Kościeliska. Co bardzo ważne, szlak ten jest stosunkowo długi, więc warto przygotować na jego przemierzanie zapas wody i żywności. Zaleca się również, aby wejść na szlak nie później niż około godziny 10.
Jednym z mniej popularnych, a zdecydowanie wartych polecenia szlaków, jest ten prowadzący na Szpiglasową Przełęcz. Najlepiej rozpocząć go spod samego Morskiego Oka, ponieważ ta trasa jest najłatwiejsza. Przejście całości nie powinno zająć dłużej niż 3 godziny, a na szycie podziwiać można piękną panoramę gór.
Jeśli ma się nieco umiejętności i przede wszystkim doświadczenia, polecany jest szlak na Kozi Wierch. Największe wrażenie szlak robi w czasie zimy, lecz na uwadze należy mieć to, że jest wtedy również bardzo niebezpieczny.

Udostępnij