kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Sport

Najbardziej zjawiskowe Polskie szczyty – które warto odwiedzić?

Najbardziej zjawiskowe Polskie szczyty – które warto odwiedzić?

Zwiedzanie górskich szlaków to coś, co z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nie ma się co dziwić – górskie spacery nie tylko doskonale wpływają na kondycję, ale również poprawiają samopoczucie. Zdobycie górskiego szczytu to dla wielu osób powód do ogromnej satysfakcji – nic więc dziwnego, że większość osób, która przynajmniej raz w życiu odwiedziła góry, pragnie tu wrócić. W polskich górach występuje naprawdę wiele wartych uwagi szczytów, które różnią się od siebie trudnością wiodącej na górę trasy, wysokością, lokalizacją oraz widokami. Które polskie szczyty uznawane są za najbardziej zjawiskowe?

Giewont

Gdyby zapytać pewnej grupy osób, który polski szczyt jest najpiękniejszy, a zarazem najpopularniejszy, większość z nich bez wahania zapewne wskazałaby Giewont. To góra, która przez lata stała się symbolem Zakopanego. Wiedzie na nią jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków turystycznych. Giewont jest górą charakterystyczną – na jej szczycie znajduje się umieszczony tam przed ponad 100 laty krzyż. Legenda głosi, że Giewont to figura uśpionego rycerza, który w razie zagrożenia granic kraju obudzi się i ruszy do walki.

Kościelec

To góra, która swoją nazwę bierze od nietypowego kształtu, który na pierwszy rzut oka może przypominać nieco kościelny dach. Szczyt Kościelca to miejsce, w którym panuje znaczny ruch, zwłaszcza w porze letniej. Warto zwrócić uwagę, że nie ma tam zbyt wiele przestrzeni. Osoby, które dotarły na szczyt Kościelca, mogą podziwiać zachwycającą panoramę Tatr, obejmującą Giewont, Kasprowy Wierch oraz Orlą Perć i Świnicę. Zachodnia ściana Kościelca to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez taterników. Nic więc dziwnego, że szczyt ten powszechnie uznawany jest za jeden z najbardziej interesujących w skali Polski.

Tarnica

Jest to góra będąca najwyższym szczytem Bieszczad. Te z kolei uznawane są za najbardziej dziewiczy obszar Polski. Bieszczady w powszechnej świadomości funkcjonują jako miejsce, w którym odnajdą się szczególnie samotnicy i ludzie w trudnych sytuacjach życiowych. Osoby, które wybierają się w ten region kraju, z pewnością powinny udać się w drogę wiodąca na Tarnicę. Już podczas trasy mogą podziwiać przepiękne widoki. W dniach, kiedy panuje bardzo dobra widoczność, ze szczytu można dojrzeć łańcuchy górskie rozciągające się w sąsiednich krajach.

Trzy Korony

Bardzo malownicze szczyty, które uznawane są za serce Pienin. Stanowią jedne z najpopularniejszych górskich szczytów w Polsce. Już w XIX wieku kronikarze zachwycali się niesamowitym pięknem tego miejsca. Pierwszy szlak na szczyt został wytyczony dopiero w roku 1906. Z wierzchołka Trzech Koron można podziwiać przepiękny widok na przełom Dunajca.

Kasprowy Wierch

Jest to szczyt, którego ogromną zaletą jest bardzo dobra dostępność turystyczna. Kolejka na Kasprowy Wierch to obowiązkowa atrakcja dla osób, które przebywają na wakacjach w Zakopanem. Z samego szczytu rozciąga się naprawdę piękny widok – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przy pięknej pogodzie może być tutaj naprawdę tłoczno.

Śnieżka

Ta majestatyczna góra nazywana bywa również królową Karkonoszy. Stanowi najwyższy szczyt całych Sudetów po stronie polskiej. Pomimo tego, że charakteryzuje się stosunkowo niewielką wysokością – zaledwie 1600 m, panuje tutaj wysokogórski klimat. Zimą wędrówka na Śnieżkę potrafi wywołać sporo trudności, jednak latem jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. W wakacje trzeba wręcz przygotować się na kolejki ustawiające się do szczytu. U stóp Śnieżki położona jest jedna z najbardziej znanych turystycznych miejscowości w Polsce – a mianowicie Karpacz. Przy dobrej pogodzie widoczność ze szczytu Śnieżki sięga nawet do 100 km – tak piękne widoki na pewno są w stanie wynagrodzić trud wspinaczki.

Wysoka Kopa

To szczyt, który należy do gór Izerskich. Można dostać się na niego poprzez malownicze szlaki. Góra ma zaledwie 1126 m wysokości, jednak niezmiennie zachwyca turystów pięknymi widokami, łatwością wspinaczki oraz niesamowitym klimatem.

Biorąc pod uwagę, jak wiele malowniczych szczytów mają do zaoferowania polskie góry, nikogo nie powinno dziwić, że są to miejsca, które odwiedzają turyści z całego świata. Osoby, które są zainteresowane wyprawą we wspomniane wyżej miejsca, powinny odwiedzić blog górski, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji i inspiracji na piesze wędrówki po górach. Jedno jest pewne – polskie góry zachwycają niezmiennie o każdej porze roku i polecane są wszystkie miłośnikom aktywnego wypoczynku. Niektóre, łatwiejsze szczyty, z powodzeniem można zdobyć całą rodziną.

Aby dowiedzieć się więcej o najbardziej zjawiskowych polskich szczytach, zachęca się do odwiedzenia strony https://hasajacezajace.com/ 

Udostępnij