kaszubskaponiewierka.pl

Blog tematyczny o sporice, diecie i kuchni.

Zdrowie

Na czym polega profilaktyka zdrowotna?

Na czym polega profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna oznacza podejmowanie wszelkich działań, które mają na celu zapobieganie zachorowaniu lub na wykryciu choroby we wczesnym jej stadium. Coraz częściej się o niej mówi, żeby uświadamiać społeczeństwo o wpływie stylu życia na pojawienie się wielu chorób cywilizacyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest profilaktyka zdrowotna
  • na czym polega profilaktyka zdrowotna
  • jaki ma ona związek z style życia

Profilaktyka zdrowotna – wyjaśniamy pojęcie

Profilaktyka zdrowotna obejmuje wiele złożonych działań. Przede wszystkim zawiera utrwalanie wzorców prowadzenia zdrowego stylu życia, zapobieganie chorób, wykrywanie ich we wczesnym etapie, wprowadzenie właściwego leczenia już na samym początku zachorowania, przeciwdziałanie pojawieniu się powikłaniom po chorobach, odwlekanie postępowania choroby, informowanie społeczeństwa o chorobach. Działania te można podzielić na dwie grupy: czynności podejmowane przed zachorowaniem oraz czynności podejmowane już po wykryciu choroby. Oczywiście niezwykle ważna jest edukacja ludzi, uświadomienie im, jaki wpływ ich styl życia ma na pojawienie się wielu chorób oraz zaprezentowanie sposobów zapobiegania im.

Na czym polega profilaktyka zdrowotna?

Część działań jest dedykowana do całego społeczeństwa, a część do wybranej grupy chorych. Profilaktyka zdrowotna to konkretne działania:
– prowadzenie kampanii edukacyjnych,
– poddanie się szczepieniu ochronnemu,
– wykonywanie testów przesiewowych,
– wizyty lekarskie, kontrola lekarska,
– wykonywanie badań profilaktycznych,
– rehabilitacja,
– leczenie chorób,
– leczenie powikłań po przebytych chorobach.

profilaktyka zdrowotna

Związek stylu życia z profilaktyką zdrowotną

Codzienne nawyki, które składają się na prowadzony styl życia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Czasami ludzie nie mają świadomości, że pewne konkretne czynności mają negatywnie wpływają na zdrowie, dlatego niezwykle istotna jest edukacja i wskazanie prawidłowych wzorców. Do czynników ryzyka należy spożywanie wielu używek (jak kawa i alkohol) oraz palenie papierosów. Mają one bardzo niszczące działanie na cały organizm człowieka. Nawet wdychanie bierne dymu nikotynowego jest szkodliwe. W związku z tym należy więc ograniczyć lub całkowicie wyeliminować te czynniki.

Dieta ma duży wpływ na profilaktykę zdrowotną. Niewątpliwie przez jedzenie dostarczamy organizmowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, minerałów, węglowodanów, tłuszczów, białek, mikroelementów, makroelementów etc. W ramach profilaktyki zdrowotnej warto zrezygnować z tłustych potraw, zawierających wiele szkodliwych składników (np. konserwantów, barwników) oraz cukru. Właściwa dieta wraz z aktywnością fizyczną zapobiega otyłości i związanego z nią wystąpienia wielu chorób. Warto eliminować także czynniki stresogenne i ćwiczyć zachowanie równowagi psychicznej. Stres jest niekorzystny dla zdrowia człowieka, więc radzenie sobie z nim należy także do działań profilaktyki zdrowotnej. Należy też poddawać się kontrolom lekarskim, wykonywać badania profilaktyczne, a w razie zachorowania leczyć się i postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Profilaktyka zdrowotna ma ogromne znaczenie dla naszego życia.

Udostępnij